ŻUŁAWY 2010 - GOTYK

14 września 2010 - Gotyk.

Pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu „Żuławy 2010”, wprowadziło słuchaczy w świat architektury i sztuki gotyckiej.

Szóstą sesję w Ratuszu Staromiejskim rozpoczął dr Dariusz Piasek swoją „Ceglaną modlitwą” - wykładem o gotyckiej architekturze sakralnej Żuław Wiślanych. Prelegent rozpoczął od omówienia genezy stylu gotyckiego, jego „duchowych, kontemplacyjnych korzeni” i skonfrontowania go z poprzedzającą go ciężką i mroczną architekturą romańską. Dalej mowa była o technice budowy żuławskich kościołów, począwszy od kamiennego fundamentu poprzez szachulcowe, a później ceglane ściany z przyporami, a na dachu i wieży kończąc. Słuchacze poznali charakterystyczne cechy cegieł gotyckich oraz sposoby ich układania w murze (tzw. wątek), a także rodzaje stosowanych zdobień architektonicznych.

Ceglana modlitwa Dariusza Piaska.

Sporo informacji o cegłach gotyckich oraz inskrypcjach i śladach, jakie można na nich znaleźć przekazał Grzegorz Gola. Mówił on o śladach rąk ludzkich, zwierząt, a także przeróżnych symbolach i znakach. Podjął również próbę wyjaśnienia genezy często spotykanych owalnych otworów w cegłach ścian kościelnych, wiążąc je z krzesaniem ognia podczas wielkosobotniej liturgii światła, z odprawianiem przez grzeszników pokuty polegającej na bolesnym wierceniu palcem otworu w cegle, bądź z pozyskiwaniem proszku ceglanego służącego do przyrządzenia mikstur, które poprzez pochodzenie ze ściany świątyni miały mieć cudowne właściwości.

Grzegorz Gola

Pani Wiesława Rynkiewicz-Domino wprowadziła nas w niezwykły świat rzeźby średniowiecznej, bogato ilustrując swój wykład slajdami.

Podczas wykładu pani Rynkiewicz-Domino

Konferencji towarzyszyła wystawa fotografii Marka Opitza oraz jego zbiór cegieł gotyckich ze śladami zwierząt i ludzi.

Wystawa fotografii Marka Opitza

Wystawa gotyckich cegieł

Wystawa gotyckich cegieł

Zdjęcia tych cegieł można obejrzeć na moim blogu: Z przymrużeniem oka.

Spotkanie gotyckie stało się okazją do wysłuchania wspaniałego koncertu „Nieszpory gregoriańskie” w wykonaniu Schola Cantorum Gymevensis pod dyrekcją Eligiusza Machlusa. Chór ten powstał na początku 1991 roku w Gniewie z incjatywy Jarosława Struczyńskigo i Augustyna Rąbały. Członkami chóru są ludzie różnych zawodów, którzy wcześniej nie mieli wiele wspólnego ze śpiewem gregoriańskim.

Schola Cantorum Gymevensis

Reportaż o spotkaniu można obejrzeć na Pomorska.tv

Niestety na ostatnim spotkaniu nie mogłem się pojawić, więc jest to ostatnia moja relacja z tego ciekawego cyklu. W przygotowaniu jest podsumowanie cyklu Żuławy 2010, które ukarze się na początku przyszłego roku.

Żuławy i Niderlandy

Do Góry

Wielokulturowość

Palczewo
Drewnica
Ostaszewo
Wikrowo
Drewnica

2009-