ŻUŁAWY 2010 - ŻUŁAWY I NIDERLANDY

20 maja 2010 - Żuławy i Niderlandy.

Majowe spotkanie z cyklu „Żuławy 2010”, jak sam podtytuł wskazuje, dotyczyło związków między Żuławami i Niderlandami. Związków widocznych w krajobrazie, w młynach i pompach wietrznych oraz w ludziach, a konkretnie w mennonitach przybyłych tu w XVI wieku między innymi z Niderlandów.

Już w przedsionku Sali Mieszczańskiej widać było akcenty holenderskie. Wiatrak - symbol łączący Żuławy z Niderlandami, tulipany - symbol Holandii, nieobcy też w delcie Wisły [patrz „Żuławski Tulipan” w Mokrym Dworze] oraz charakterystyczne niebiesko-białe płytki ceramiczne z Delft.

Słowo wstępne wygłosiła pani Magdalena Pramfelt - Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów. W kilku zdaniach doceniła rolę, jaką odgrywają miłośnicy Żuław w propagowaniu informacji o tej krainie, jej historii i teraźniejszości. Wspomniała o powiązaniach Żuław i Holandii oraz o jakże aktualnym dzisiaj problemie zagrożenia powodziowego. Na koniec pani konsul podziękowała pani Ewie Cichockiej za zorganizowanie cyklu spotkań i za zaproszenie.

Magdalena Pramfelt - przemawiająca, Ewa Cichocka - zasłuchana.

Pierwszym wykładem była „Niedokończona historia ostatniego wiatraka” przedstawiona przez Grzegorza Golę. Najpierw licznie zgromadzeni miłośnicy Żuław zobaczyli film zrealizowany w 2007 roku przy okazji odbywającej się wtedy konferencji „Kraina Wiatraków powraca”.

Następnie Grzegorz Gola opowiadał o istniejących wiatrakach żuławskich [koźlak w Drewnicy i holender w Palczewie oraz wiatraki w Pszczółkach i Tczewie] oraz wspominał przy archiwalnych zdjęciach wiatraki, których już nie ma [Wikrowo, Ostaszewo, Mirowo, Orunia, Nowy Staw, Kiezmark, paltrak w Sztutowie holender na budynku w Drewnicy i wiele innych]. Mówił też o wiatrakach holenderskich - ich rodzajach, nazwach i dzisiejszym zastosowaniu.

Imprezę uświetnił występ utalentowanych muzyków, w których wykonaniu usłyszeliśmy dawną muzykę holenderską.

Znany już z poprzedniego spotkania oraz z desek Teatru Wybrzeże Jacek Labijak przeczytał opowiadanie Pawła Huelle z tomu „Opowieści chłodnego morza”.

Jacek Labijak.

Ostatnim wystąpieniem był wykład pani Ewy Gilewskiej - kustosz Oddziału Etnograficznego Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wykład traktował o mennonitach, ich religii, kulturze, a także o obecności w żuławskiej tradycji.

Ewa Gilewska.

Tłem dla wykładów była wystawa o mennonitach. Na podstawach z faszyny wyeksponowano kilkaście plansz zawierających wiele informacji i ilustracji.

Można było też obejrzeć piękne prace wykonane przez dzieci w wieku 8 do 15 lat podczas warsztatów w Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Były to wykonane tradycyjną metodą kafelki ceramiczne stylizowane na płytki z Delft.

Ewa Cichocka i Janusz Goliński.

W przedsionku prezentowany był multimedialny pokaz fotografii.

Na zakończenie jeszcze zdjęcie pamiątkowe...

Ewa Gilewska, Joanna Poczobut, Bogna Lipińska, Magdalena Pramfelt, Ewa Cichocka, Elżbieta Pękała, Grzegorz Gola.

...i do zobaczenia we wrześniu.

Dom i ludzie

Do Góry

Gotyk

Palczewo
Drewnica
Ostaszewo
Wikrowo
Drewnica

2009-