ŻUŁAWY 2010 - DOM i LUDZIE

22 kwietnia 2010 - Dom i ludzie.

Po raz czwarty miłośnicy krainy na wodzie spotkali się w ten czwartek w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku na imprezie z cylku „Żuławy 2010”. Sesja poświęcona była ludziom, kuchni i tradycji regionu.

Pierwszym punktem programu było odczytanie fragmentów baśni i legend żuławskich przez aktora Teatru Wybrzeże Jacka Labijaka. Usłyszeliśmy XVII-wieczną legendę o księżniczce Tudze pt.: „Tuga i olbrzym” oraz „O księżach”.

Legendę pt. „Tuga i olbrzym” można przeczytać w bogato ilustrowanej książce wydanej przez Salwinia Ekoklub pt.: „Tuga - królowa rzek żuławskich”.

Jacek Labijak.

Następnie Krystyna Laskowska wygłosiła wykład o domu żuławskim, układzie i wystroju wnętrza, o meblach i sprzętach będących na wyposażeniu tutejszych domów.

Krystyna Laskowska.

Wykład przedstawiony był w oparciu o zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu przedstawione na fotografiach oraz na żywo w ramach wystawy stanowiącej tło dla spotkania.

Kolejnym poruszonym tematem był zarys historii rodziny Anny German - rodziny o korzeniach mennonickich.

Grzegorz Gola mówi o Annie German.

Kilka utworów z repertuaru bohaterki wykładu usłyszeliśmy w wykonaniu zespołu Ignacego Wiśniewskiego.

„Ja nie jestem Anną German i proszę mieć to na uwadze.” - skromnie zaczęła wokalistka.

Po tej uczcie duchowej można było też zadbać o podniebienie. Organizatorzy zaprosili licznie zebranych gości na degustację „klopsików po królewiecku”. Szybko ustawiła się długa kolejka chętnych, ale klopsików starczyło dla wszystkich.

Kolejka po „klopsiki po królewiecku”.

Degustacja w pięknych okolicznościach przyrody żuławskiej.

Na kiermaszu wydawnictw o tematyce żuławskiej znowu można było zaopatrzyć się w wiele ciekawych książek i map.

Woda

Do Góry

Żuławy i Niderlandy

Palczewo
Drewnica
Ostaszewo
Wikrowo
Drewnica

2009-