Kalendarz ♦ Aktualności ♦  ♦ Księga Gości ♦ Newsletter
          

W CIENIU OBWODNICY

01 lipca 2010 - W cieniu obwodnicy.

Krótka wędrówka z Gdańska do Przejazdowa i stamtąd przez Dzięwięć Włók do Krępca i dalej przez Lipce do Gdańska. Cel główny - odnalezienie pozostałości XIX-wiecznego mennonickiego domu modlitwy w Dziewięciu Włókach. Cel poboczny - kontrola postępu prac na Południowej Obwodnicy Gdańska, od Krępca do Lipiec.



 Informacje 
 • Uczestnicy: ja sam;
 • Data i czas: 01 lipca 2010;
 • Pogoda:
  • wiatr: brak;
  • zachmurzenie: brak;
  • opad: brak;
  • temperatura: ?;
 • Dystans: 80 km;
 • Trasa wycieczki: Gdańsk - Przejazdowo - Krępiec - Lipce - Gdańsk;
 • Mapa: W cieniu obwodnicy

Gdańsk opuszczam jadąc dziurawym chodnikiem wzdłuż ul.Elbląskiej. Na Elbląskiej irytujący znak B9 - zakaz wjazdu rowerów. Normalnie pewnie bym się nie zastosował i, w razie czego, dyskutował z „władzą”, że niby którędy, że chodnik dla pieszych jest. Jednak ilość tirów opuszczających Gród nad Motławą skłania mnie do zastosowania się do przepisów. Tak więc opuszczam miasto jadąc dziurawym chodnikiem.

Po drodze mijam most im. Jana Pawła II. Po prawej przebiegać będzie droga łącząca most z Obwodnicą Południową. Trwają wyburzenia starych rybackich domków.

Przed rafinerią jezdnia się rozszerza zyskując w miarę szerokie pobocze. Przyspieszam. Kawałek dalej nie zwalniając nawet wpadam na ścieżkę rowerową i nią docieram do Przejazdowa. W Dziewięciu Włókach skręcam w prawo by po niecałym kilometrze zjechać z asfaltu. To tu na prawo od polnej drogi prawdopodobnie do II Wojny Światowej stał dom modlitwy mennonickiej gminy Neunhuben. Na starej mapie znalazłem dokładną lokalizację tego obiektu, co pokrywa się z kępą drzew na zdjęciu satelitarnym na Zumi.pl.

Początkowo miałem trudności z lokalizacją tego miejsca w terenie. Po chwili zorientowałem się jednak, że trudności wynikają z faktu wycięcia kępy drzew.

Terp, na którym stał mennonicki dom modlitwy.

Po wejściu w roślinność porastającą terp odnalazłem ślady po drzewach. Tych mniejszych [młodszych]...

...i tych większych [starszych], pamiętających zapewne ukrytą niegdyś w ich cieniu świątynię.

Krótki rekonesans nie ujawnił żadnych innych śladów istnienia w tym miejscu świątyni. Na wzgórku znalazłem jedynie gruz betonowy [najprawdopodobniej wysypany tu przez kogoś] oraz jedną cegłę. Mimo iż świątynia najpewniej była ceglana [od połowy XVIII wieku mennonitom wolno było wznosić murowane domy modlitwy] nie sądzę, żeby ta pojedyncza cegła mogła z niej właśnie pochodzić. Chociaż... kto wie. Ze szpadlem może by udało się odnaleźć fundamenty. To jednak wymagałoby zgody obecnego właściciela terenu oraz, jak sądzę, stosownych zezwoleń konserwatora zabytków. Ruszam dalej. Od strony zachodniej jakby bardziej widać wyniesienie terenu.

Chwila jazdy po drogach płytowych i już zbliżam się do Krępca.

Krępiec.

Przed samą wsią widać spore zmiany krajobrazu, związane z budową Obwodnicy Gdańska i mostem na Motławie.

Krępiec.

Krępiec. Umacnianie brzegów Motławy pod most.

Krępiec. Ujście Raduni i Czarnej Łachy do Motławy.

Krępiec. Za kilka miesięcy ten widoczek będzie historią.

Postanowiłem udać się na drugą stronę Motławy. W tym celu muszę cofnąć się w kierunku Dziewięciu Włók do najbliższego mostu.

Zarośnięta Motława powyżej Krępca.

Krępiec.

Krępiec. Widok z lewego brzegu na budowane umocnienia.

Krępiec. Tu będzie obwodnica. Kierunek - Święty Wojciech.

Dalej jadę wzdłuż Raduni w kierunku Lipiec.

Lipce. Budowa obwodnicy.

Lipce. Budowa obwodnicy.

Nad Starą Radunią.

Lipce.

Dożywocie na budowie.

Dożywocie na budowie.

Lipce.

Lipce. Tu obwodnica będzie wspinać się na wysoczyznę w kierunku Straszyna.

Stąd szybkim tempem wracam do Gdańska kończąc tę przykrótką wędrówkę.



 
Podziel się wędrówką ze znajomym:

 



Komentarze czytelników
www

Wysłanie maila oznacza zgodę na publikację Twojego nicka/nazwiska oraz treści wpisu na stronie www.zulawy.info. Adresów mailowych nie zamieszczam, by chronić autorów wpisów przed żniwiarkami internetowymi. Wpisy wulgarne i nie na temat ignoruję.


1. Ty
www

Palczewo
Drewnica
Ostaszewo
Wikrowo
Drewnica

2009-