MENNONICI

Wyznanie mennonitów narodziło się niespełna pięć wieków temu w Szwajcarii i nieco później w Holandii. Mennonici obecni byli w delcie Wisły od lat sześćdziesiątych XVI wieku, aż do zakończenia II Wojny Światowej. Przybywszy do wyjątkowo tolerancyjnej XVI-wiecznej Polski, zostali włączeni w proces zagospodarowywania podmokłych, depresyjnych ziem żuławskich. Dziś mało kto wie, kim byli, skąd pochodzą i, co najważniejsze, czego właściwie dokonali na tej ziemi, a czego nie dokonali choć im to się przypisuje. Nawet Gdańszczanie, posiadający w swoim mieście ulicę ich imienia i, co ważniejsze ich kościół, nie mają w większości pojęcia, kim właściwie są mennonici.

Możesz tu znaleźć podstawowe informacje o mennonitach oraz o przyczynach i skutkach ich niespełna czterowiekowej obecności w Delcie Wisły. Ponadto zamieściłem informacje na temat największego przywódcy religijnego mennonitów i doktryn rządzących ich wiarą.

Dlaczego akurat mennonici?!

Postanowiłem poświęcić rozdział tej strony mennonitom, ponieważ niewątpliwie zaistnieli oni w historii tego, jakże podobnego do ich ojczyzny regionu, a niewiele jest źródeł informacji na ich temat [w każdym razie polskojęzycznych]. Te zaś, które istnieją, są trudne do znalezienia. Ponadto wokół tego wyznania, a także obecności oraz zasług jego członków w delcie Wisły narosło sporo legend i półprawd. Staram się w tym rozdziale przedstawić prawdziwą historię mennonitów [oczywiście w telegraficznym skrócie] oraz obalić mit, według którego jedynie mennonitom zawdzięczamy Żuławy.

Informacje podzieliłem wstępnie na cztery podstrony:

Geneza
Podstawowe informacje o powstaniu i początkach wyznania.
Menno
Życie największego przywódcy religijnego mennonitów.
Wiara
O doktrynach wiary mennonitów.
Żuławy
Scharakteryzowanie przyczyn i skutków pojawienia się mennonitów w delcie Wisły.

Zapraszam do lektury.

Palczewo
Drewnica
Ostaszewo
Wikrowo
Drewnica

2009-