Kalendarz ♦ Aktualności ♦  ♦ Księga Gości ♦ Newsletter
          

CMENTARZ - CYGANEK

Cmentarz Jedenastu Wsi jest to lapidarium złożone z kilkudziesięciu nagrobków pochodzących z różnych zniszczonych cmentarzy żuławskich. Są tam też kamienie polne z wykutymi gmerkami i inicjałami z XVII - XIX wieku odkryte w fundamentach budynku gospodarczego.

Cmentarz Jedenastu Wsi powstał prawdopodobnie w roku 1639, podczas usamodzielniania się gminy mennonickiej w Tiegenhagen, jako cmentarz dla luteran i mennonitów z Tiegenhagen [obecnie Cyganek], Petershagen [Żelichowo], Reimerswalde [Cyganka], Tiegerwalde, Platenhof [część Nowego Dworu Gdańskiego], Pletzendorf [Starocin], Altendorf, Petershagenerfeld [część Nowego Dworu Gdańskiego], Haberhorst, Stobendorf [Stobiec] i Neuendorf. Było to wspólne przedsięwzięcie wiejskiego samorządu tych miejscowości. Został założony na sztucznie usypanym wzniesieniu obok istniejącego już wówczas od trzystu lat cmentarza przy katolickim kościele św. Mikołaja.

W 2006 roku na miejscu dawnego cmentarza solidarnym wysiłkiem Klubu Nowodworskiego Stowarzyszenia Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego, mieszkańców Cyganka i Żelichowa oraz firmy Foto Opitz powstała filia Muzeum Żuławskiego - Lapidarium sepulkralne w Cyganku.

Źródło: Klub Nowodworski 

Wyjdź

 

Palczewo
Drewnica
Ostaszewo
Wikrowo
Drewnica

2009-