ZACHOWAĆ PODCIEŃ

04 grudnia 2009 - Zachować podcień - konferencja.

Konferencja „Zachować podcień - Zapisane w krajobrazie i pamięci” miała na celu prezentację wyników badań architektoniczno - etnologicznych przeprowadzonych w lipcu bieżącego roku na terenie Żuław Malborskich w sumie przez 35 studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Instytutów Etnologii i Antropologii Kulturowej dwóch uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Badania realizowano w ramach projektu „Zachować podcień. Interdyscyplinarne Warsztaty Żuławskie (badania etnologiczno - architektoniczne)”.

Badania terenowe polegające na analizowaniu krajobrazu kulturowego Żuław Malborskich, opisywaniu i szkicowaniu panoram wsi, wnętrz krajobrazowych oraz zabytkowych domów podcieniowych, a także na wywiadach z mieszkańcami były prowadzone między innymi w Borętach, Dębinie, Gniazdowie, Kościeleczkach, Laskach, Lasowicach Wielkich, Lichnowach, Lubieszewie, Nowym Stawie, Nowej Cerkwi, Parszewie, Pordenowie, Pręgowie Żuławskim, Staryni, Tuji.

W ramach konferencji przygotowano serię 8 okolicznościowych kartek pocztowych z rysunkami i zdjęciami wykonanymi przez studentów podczas badań. Kartki były rozdawane słuchaczom konferencji wraz z innymi materiałami.

Zdaniem badaczy warto chronić unikatowy krajobraz kulturowy - zielone pola poprzecinane siecią kanałów, aleje drzew wyznaczających drogi, układy urbanistyczne wsi, ryglowe i drewniane domy z misternymi zdobieniami, pozostałe jeszcze w wielu gospodarstwach stare narzędzia i sprzęty. Na ocalenie zasługują również lokalne historie o tym, jak przybywali osadnicy, jak odnajdywali się w nowych warunkach, jak uczyli się gospodarzyć na żyznych ziemiach, jak w podzięce za szczęśliwe ocalenie stawiali kapliczki troskliwie pielęgnowane do dzisiaj.

Więcej o wiadomości i zdjęć z konferencji można znaleźć na stronie Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM W Poznaniu, a TU znalazłem ciekawą relację z wędrówek badaczy po Żuławach. Natomiast na stronie Powiatu Malborskiego dostępne są materiały konferencyjne w formacie PDF.

Organizatorami konferencji byli:

  • Starostwo Powiatowe w Malborku,
  • Muzeum Zamkowe w Malborku,
  • Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej,
  • Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Poniżej zamieszczam kilka migawek z konferencji wykonanych przez panią Annę Walczak.

Do Góry

 

Wyjdź

Palczewo
Drewnica
Ostaszewo
Wikrowo
Drewnica

2009-