GOTYK NA ŻUŁAWACH

17-18 października 2008 - Gotyk na Żuławach.

Dwudniowa konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski i Urząd Gminy Cedry Wielkie, będąca jednym z najważniejszych wydarzeń Roku Żuław 2008, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Prelegenci wygłosili w sumie dwanaście wykładów dotyczących nie tylko występowania i cech stylu gotyckiego w architekturze Żuław. Przedstawiono też różne aspekty życia na średniowiecznych Żuławach. Można było poznać zachowane od czasów średniowiecznych formy przestrzenne wsi żuławskich, posłuchać i zobaczyć na zdjęciach liczne przykłady architektury gotyckiej i neogotyckiej, poznać średniowieczne techniki wznoszenia kościołów i materiały służące do ich budowy, dowiedzieć się o nieistniejącym dziś zamku krzyżackim w Laskach i zobaczyć próbę jego rekonstrukcji. Wreszcie można było posłuchać o dawnych Żuławiakach, ich zwyczajach i dniu powszednim.

Wśród wykładowców byli między innymi: dr inż. arch. Bogna Lipińska, ks. dr hab. Jan Wiśniewski, doc. dr Andrzej Januszajtis, dr Dariusz Piasek, Wiesława Rynkiewicz-Domino oraz Jerzy Domino.

Drugiego dnia konferencji odbyła się wycieczka na trasie Nowy Dwór Gdański - Lubieszewo - Cyganek - Trutnowy - Cedry Wielkie - Nowy Dwór Gdański połączona z wykładami w kościołach.

Konferencja doskonale spełniła swoje zadanie - uświadomienie słuchaczom niedosyt działań w zakresie ochrony żuławskich zabytków oraz przedstawienie przykładów konkretnych działań ratunkowych zrealizowanych na Żuławach.

Treść wykładów z konferencji znalazła się w Roczniku Żuławskim dostepnym w formie elektronicznej na stronie tuga.info.pl

Ponizej zamieszczam kilkanaście zdjęć z drugiego dnia konferencji.

Do Góry

 

Wyjdź

Palczewo
Drewnica
Ostaszewo
Wikrowo
Drewnica

2009-